Translate

Sayfalar

17 Mayıs 2012 Perşembe

Topuklu ayakkabının rahatsız etmemesi için


Ağrısız topuklu ayakkabı giymek için ip uçları

Biliyoruz, topuklu ayakkabılarınız çok güzel, siz de onların içinde çok alımlısınız ve ne kadar zorlanırsanız zorlanın kendinizi harika hissediyorsunuz. Ancak tüm bunlar uzun süreli kullanımlarda yüksek topukların bazı sağlık riskleri taşıdığı gerçeğini değiştirmiyor. Hekimlerin tüm uyarılarına rağmen ne biz ne de moda endüstrisi onlardan vazgeçebiliyor. Hatta son birkaç yıldır topuklar yükseldikçe yükseliyor.

Madem yüksek topuklardan vazgeçemiyoruz; konforlu, sağlıklı ayakkabılar tüm ihtiyaçlarımızı karşılayamıyor, o zaman ayaklarımıza verdiğimiz bu rahatsızlığı en aza indirecek birtakım önlemler almak, onlar için bir şeyler yapmak gerekiyor.

STİLETTOMUN NE ZARARI VAR Kİ?

Ayaklarımız en doğal pozisyonunda, en rahat ayakkabıların içinde bile olsa tüm vücudumuzun yükünü bir hayat boyunca kilometrelerce taşıyor. Yüksek topuklar ise vücudumuzu doğal olmayan bir pozisyonda durmaya zorluyor ve bu da ayağımızın ön kısmına ekstra yük binmesine, bileğin arkasında bulunan Aşil tendonunun kısalmasına, baldır kaslarının kasılmasına, bilek ve bel problemlerine neden olabiliyor.

Aşil tendonu ve baldırlar: Aşil tendonu ayağın arka tarafında bulunan ve kalf (baldır) kaslarını topuk kemiğine bağlayan kalın, güçlü bir tendondur. Uzun süre topuklu ayakkabı giymek, topuğun yerle temasını sınırlayacağı için baldır kasları ile Aşil tendonunun kısalıp gerilmesine neden olabiliyor. Aşil tendonunu ve baldır kaslarını esneten (ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz) egzersizler bu sorunu azaltmaya yardımcı oluyor.

➤ Parmaklar: Yüksek topukların yarattığı bir başka problem de ayakların ön kısmına binen yükten dolayı parmaklarda meydana geliyor. Parmaklar ya öne doğru ya da birbirlerine doğru sıkışıyor. Bu da su toplamalarından nasırlara, yangılı şişliklerden parmaklarda şekil bozukluklarına kadar bir dizi soruna neden oluyor. Parmaklarda meydana gelen bu değişiklikler ağrılı olmasının yanı sıra estetik olarak da sorun yaratıyor.


➤ Sırt ve dizler: Yüksek topuklu ayakkabılar ağırlık merkezimizin öne doğru kaymasına neden oluyor, omurga da bunu dengelemek için geriye doğru bükülüyor. Bu da uzun süre yüksek topuklular üzerinde kaldığımızda sırt ağrısı çekmemize neden oluyor.


NE YAPMALI?

SÜREYİ AZALTIN:
Topuklu ayakkabı giydiğiniz süreyi azaltmak bu tip rahatsızlardan korunmada büyük önem taşıyor. Çok yürümeniz, uzun saatler dışarıda kalmanız gereken günlerde yüksek topuklu ayakkabılar giymeyi tercih etmeyin ya da çantanıza düz, hafif bir ayakkabı veya terlik atın.

TOPUĞUNUZ KAÇ SANTİM? Topukların puntosu arttıkça rahatsızlık artıyor. 7.5 santimetreden yüksek topuklu ayakkabıların kullanımını mümkün olduğunca sınırlayın.

DURUŞA DİKKAT: Topuklu ayakkabılarınızı uzun süre giymek zorundaysanız ağırlığı üzerinizden boşaltmak için oturma fırsatlarını değerlendirin. Ayakta durduğunuzda da postürünüzün nasıl olduğunun farkında olun. Omuzlarınızı kare pozisyona getirin, omurganızı uzatın ve ağırlığı her iki ayağa eşit dağıtın. Omuzlarınızı, kalçalarınız ve dizlerinizi bir hizada tutun. Karın kaslarınızı hafifçe içeri çekin.

3 SAAT KURALI: Gün içerisinde 3 saatten fazla giyinmeyin. Daha uzun sürecekse mutlaka bir fırsatını bulup ayaklarınızı birkaç dakika dinlendirin.

Topuklu ayakkabı alırken bunlara dikkat:

Doğru numarayı alın:
Yaşınız ilerledikçe ayaklarınızın boyu da eni de büyür. Bu nedenle doğru numara ayakkabı için zaman zaman ayak numaranızı ölçtürün.

Deneyin: Ayakkabı numaraları markadan markaya, kalıptan kalıba küçük farklılıklar gösterebilir. Eğer normalde 37 giyiyor, ancak o modelde 37 dar geldiyse yarım-bir numara büyüğünü deneyin.

Büyük ayak kazanır: Birçok kişinin sol ve sağ ayakları birbirinden farklıdır. Bu durumda her zaman büyük ayağınızın rahat ettiği numarayı seçin.

Öğleden sonra alın: Gün içinde ayaklarınız şişebilir, sabah aldığınız bir ayakkabı akşamüzeri ayaklarınızı sıkabilir. Bu yüzden ayakkabı alışverişini öğleden sonra yapmaya özen gösterin.

Ayağınızı sıkıştırmayın: Öne doğru eğimi daha hafif, parmakları sıkıştırmayan modelleri seçin. Kalın topuk da ince topuğa göre daha iyi bir tercih. Basılan alan ne kadar geniş olursa, denge o kadar iyi sağlanıyor.
Kadın Dünyası * Erkek Dünyası * İletişim * motivasyon * Evlilik -- erkekçe, kadınca Moda